Skip to content Skip to footer
hizmetlerimiz

Tercüme edilen evraklarınızın noter, apostil ve elçilik tasdik hizmetleri.

Tercüme edilen evraklarınızın noter, apostil ve elçilik tasdik hizmetlerini uzmanlarımız tarafından incelikle yapılmaktadır. Bu hizmet hakkında hemen bizimle iletişime geçebilir ve fiyat teklifi alabilirsiniz.

Apostil nedir?

Apostil: Bir tercümenin veya resmi evrakın yurt dışında geçerlilik kazanması için noter onayından sonra kişinin bulunduğu kaymakamlık veya valilikten tercüme belgesine aldığı onaydır. Apostil tasdikli tercüme de büromuz apostil tasdik işlemlerinizde bir adım önde olmanızı sağlamaya devam ediyor.

Hangi durumlarda apostil istenir?

Apostil eğer evrak yurt dışından geliyor ise özellikle doğum belgesi, ölüm evrakı, bekarlık belgesi, okul diploması ve transkript gibi evrakların alındığı ülkeden Türkiye’de kullanılabilmesi için apostil tasdiki yapılıp ülkemize gelmesi gerekir. Eğer Türkiye’den yurt dışına evrak çıkaracaksanız ve yurt dışında kullanacaksanız evrakın çevirisi noteri yapılır ve gidilecek ülke için kaymakamlık ve valilikten apostil alınarak o ülkede kullanılır. Türkiye’de yabancı dilde evrakların muhakkak apostilli olarak gelmesi gerekir. Örnek Almanya’da boşanan çiftin burada bekarlık kaydı alabilmesi için boşanma kararının apostilli olması çeviri ve noterinin Türkiye’de yapılması ile ancak resmi kurumlarda işlem yapılır.

Konsolosluk Tercüme Tasdik Neden Yapılır?

Türkiye’nin 29 Eylül 1985 tarihinde taraf olduğu, Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılmasına Dair Sözleşme’ye üyeliği olmayan, bu nedenle Üçüncü bir ülkeden temin edilen ve bir başka ülkede kullanılacak belgeler için Konsolosluk Tercüme onay süreci başlatılamaz. Temin edilen belge, öncelikle belgenin düzenlendiği ülke konsolosluğu tarafından onaylanmalıdır.

Tercüme edilen belgenin hangi makama onaylatılacağı, belgeyi talep eden makam tarafından belirlenmektedir. Bazı makamlar sadece Dışişleri Bakanlığı onayını yeterli görürken bir kısmı ise hem Dışişleri Bakanlığı hem de Konsolosluk Tercüme onayı talep etmektedirler. Konsolosluk onayı hakkında detaylı bilgi ilgili konsolosluktan öğrenilebilmektedir.

Hemen Teklif Al!

Tercümesini istediğiniz dosyanızı bize mail atın 15 dakika içerisinde teklifimizi yapalım.

    Maksimum 5MB ve .docx, .pdf, .doc dosyaları desteklenmektedir.

    Size nasıl yardımcı olabiliriz?